Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Sign In

State School Superintendent Richard Woods selects 2016-2017 Student Advisory Council

MEDIA CONTACT: Matt Cardoza, GaDOE Communications Office, (404) 651- 7358, mcardoza@gadoe.org    

-Follow DOE on Facebook, Twitter, and Instagram

 

View the list of Student Advisory Council members at the bottom of this release.

August 31, 2016 – State School Superintendent Richard Woods has selected 108 Georgia students to serve on his 2016-2017 Student Advisory Council. Throughout the school year, these middle and high school students will meet with Superintendent Woods to discuss the impact of state policies in the classroom. Members of the Student Advisory Council will also discuss other issues related to education, serve as the Superintendent’s ambassadors to their respective schools, and participate in service projects to benefit schools and students.

“Meeting with my Student Advisory Council has been, and will continue to be, an invaluable part of my decision-making process,” Superintendent Woods said. “To develop child-focused, classroom-centered policies, we have to hear directly from students. We can only improve their educational experience by bringing them to the table.”


Members were selected from a pool of more than 800 students who applied to serve on the council. Students were chosen based on the strength of their essay answers, which focused on their ideas for public education and the ways their own educational experience could be improved. The students selected attend public schools all over the state.


“It was refreshing and valuable to hear these students’ feedback and ideas,” Superintendent Woods said. “This is a fantastic group of students with great ideas for the future of our educational system, and I can’t wait to work with them. I’d like to thank every student who took the time to apply and share their thoughts.”


Meetings of the Student Advisory Council will be held September 12, November 7, February 13, and April 10 for middle school students, and September 13, November 8, February 14, and April 11 for high school students at the Georgia Department of Education’s offices in Atlanta. Details will be sent via email to selected students.


Student Name, School District

MIDDLE SCHOOL

First Name

Last Name

Title

School District

School

Amaya

Moss

Marietta City Schools

Marietta Middle School

Angelise

Sanchez

Gwinnett

Snellville Middle School

Aria

Jenkins

Houston

Feagin Middle School

Beth-Anne

Thornton

Valdosta City

Valdosta Middle School

Brianna

Williams

Dekalb

Dekalb School of the Arts

Brody

Kinsey

Whitfield

Valley Point Middle School

Camryn

Fricks

Habersham

South Habersham Middle School

Carl

Owen

Muscogee

Blackmon Road Middle School

Carson

Fowler

Hart

Hart County Middle School

Corbin

Austin

Decatur

Bainbridge Middle School

Daley

Culberson

Walker

Chattanooga Valley Middle School

Dinma

Ohamadike

Lee

Lee County Middle School West

Ellis

Wallace

Habersham

South Habersham Middle School

Emily

Surcey

Bartow

Cass Middle School

Emily

Kilgore

Pulaski

Pulaski County Middle School

Eve

Harclerode

APS

Sutton Middle School

Fernanda

Ananou

Cherokee

Cherokee Charter Academy

Gomez

Dario

Muscogee

Blackmon Road Middle School

Grayson

Carter

Liberty

Midway Middle School

Griffin

Cobb

Jackson

West Jackson Middle School

Hannah

Culver

Cherokee

Booth Middle School

James

Bond

APS

Centennial Academy

Jani

Christopher

Valdosta City

Valdosta Middle School

Jasmine

Arnold

Richmond

AR Johnson Middle School

Jermaine

Brown

Carroll

Temple Middle School

Jordan

Lowe

Bibb

Weaver Middle School

Jordyn

Dixon

Dekalb

Dekalb School of the Arts

Kelsey

Snell

Henry

Union Grove Middle School

Kimberly

O'Brien

Carroll

Bay Springs Middle School

Landen

Burney

Wilkinson

Wilkinson County Middle School

Luke

Michaelis

Fulton

Autrey Mill Middle School

McCormick

Anderson

Morgan

Morgan County Middle School

Myles-Anthony

Johnson

Dekalb

Dekalb School of the Arts

Owen

Anderson

Valdosta City

Valdosta Middle School

Paulina

Macias

Greene

Anita White Carson Middle School

Ryla

Traylor

Lamar

Lamar County Middle

Sadie

McWhorter

Barrow

Bear Creek Middle School

Sadie

Phillips

Pickens

Jasper Middle School

Sam-Wes

Puckett

Polk

Cedartown Middle School

Shemitria

Risper

"Peachy"

Bibb

Weaver Middle School

Shylaci

Sistrunk

Savannah-Chatham

DeRenne Middle School

Spencer

Presley

Forsyth

Vickery Creek Middle School

Stuart

Baker

Greene

Lake Oconee Academy

Sydney

Pridgon

Tift

Eighth Street Middle School

Sydney

Griffith

Morgan

Morgan County Middle School

Tatum

Minter

Richmond

A.R. Johnson Magnet School

Theodora

Alese

Gwinnett

Five Forks Middle School

Triston

Parsons

Muscogee

Double Churches Middle School

Wayne

Lockhart

Lowndes

Pine Grove Middle School

Will

Kroymann

Bryan

Bryan County Middle School

Xander

Smith

Bulloch

Southeast Bulloch Middle School

Zanaiah

Billups

Richmond

Davidson Fine Arts Academy

Zechariah

Fuller

Cobb

Dickerson Middle School

 

HIGH SCHOOL

 

First Name

Last Name

School District

School

Alexis

Carmichael

Lowndes

Lowndes High School

A'mayall

Adams

Tift

Tift County High School

Andrea

Augustine

Henry

Eagles Landing High School

Austin

Alridge

Decatur

Bainbridge High School

Austin

Fabritius

Cobb

Campbell High School

Austin

Futch

Ben Hill

Fitzgerald High School

Azortea

Sanders

Hancock

Hancock Central High School

Benjamin

Trofemuk

Bibb

Academy for Classic Education

Brittany

Mills

Richmond

A.R. Johnson Magnet School

Bryce

Nethery

Dade

Dade County High School

Caleb

Moore

Thomas

Thomas Central High School

Caroline

Beach

Madison

Madison County High School

Chanz

McClain

Tift

Tift County High School

Charles

McCollough

Camden

 

Chase

Gowan

Houston

Veterans High School

Connor

Darling

Cobb

Lassiter High School

Day

Story

Worth

Worth County High School

Ethan

Nguyen-Tu

Richmond

Davidson Fine Arts Academy

Halli

Collins

Gwinnett

Georgia Connections Academy

Hannah

Wise

Wayne

 

Harley

Fuller

Paulding

South Paulding High School

Harold

Shoats

Harris

Harris County High School

How'Ron

Nesbitt

Gwinnett

Millcreek High School

Isabella

Martinez

Bryan

Richmond Hill High School

Jack

Johnson

Douglas

Chapel Hill High School

Jacob

Cone

Thomasville City

Thomasville High School Scholars

Jacob

Derry

McDuffie

Thomson High School

Jada

Bartolozzi

Dekalb

 

Jake

Harris

Harris

Harris County High School

Jayla

Pullen

 

Pebble High School Magnet

Joey

Hunter

Fayette

Starr's Mill High School

John

Jardin

Cobb

Hillgrove High School

Jonathan

Johnson

Fulton

Westlake High School

Ju'Keindra

Fuller

McDuffie

Thomson High School

Ki

Riddle

Wayne

Wayne County High School

Kirby

Jones

Chickamauga City

Gordon Lee High School

Marcus

Scott

Glynn

Brunswick High School

Mary

Hamilton

Savannah-Chatham

 

Michael

Manchiraju

Douglas

Doughlas County High School

Nigeria

Demmons

Richmond

The Academy of Richmond

Noah

Buice

Lamar

Lamar County High School

Rachel

Thigpen

Montgomery

 

Ralph

Brown

Newton

Newton College & Career Academy

Remington

Youngblood

Forsyth

Lambert High School

Ronnie

White

Appling

Appling County High School

Royce

Dickerson

Forsyth

Lambert High School

Ryan

Bryant

Hart

Hart County High

Taylor

Kilgore

Early

Early County High School

Thomas

Peters

Clarke

 

Thomas

Petty

Murray

North Murray High School

Tristan

Lankford

Clarke

Cedar Shoals High School

Tyler

Baker

Seminole

Seminole High School

Veena

Jaipradeep

Fulton

Milton High School

Victoria

Clark

Clayton

Jonesboro High School

Zackary

Fallah

Newton

Newton County High School


​​​​​​​​