Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Sign In

State School Superintendent Richard Woods selects 2017-2018 Student Advisory Council

MEDIA CONTACT: Meghan Frick, GaDOE Communications Office, (404) 463-4246, mfrick@doe.k12.ga.us

-Follow GaDOE on Facebook, Twitter, and Instagram at @GeorgiaDeptofEd

 

The list of students selected is at the bottom of this release.

September 13, 2017 – State School Superintendent Richard Woods has selected 142 Georgia students to serve on his 2017-2018 Student Advisory Council. Throughout the school year, these middle and high school students will meet with Superintendent Woods to discuss the impact of state policies in the classroom. Members of the Student Advisory Council will also discuss other issues related to education, serve as the Superintendent’s ambassadors to their respective schools, and participate in service projects to benefit schools and students.

“Every year, it is so valuable to hear directly from students through my Student Advisory Council,” Superintendent Woods said. “In the past, we have made direct changes based on student feedback, and I look forward to working with these 142 students who I know will make an impact. I’m so grateful for every student who took the time to apply and share their thoughts.”

Members were selected from a pool of more than 1,500 students who applied to serve on the council. Students were chosen based on the strength of their essay answers, which focused on their ideas for public education as well as their community service experience. The students selected attend public schools all over the state.

Meetings of the Student Advisory Council will be held October 3, January 16, and April 10 for middle school students and October 4, January 17, and April 11 for high school students. Details will be sent via email to selected students.

 

2017-2018 Student Advisory Council – Middle School

First

Last

Grade

RESA

School System

Abigail-Kathleen

Adamson

7

Coastal Plains

Tift County Schools

Abraham

Morris

8

First

Evans County Schools

Addison

Payne

7

Northwest

Bartow County Schools

Anna

Rinker

7

Southwest

Grady County Schools

Ansley

Halbach

7

Northeast

Oconee County Schools

Anthony

DuBois II

7

Central Savannah River

Richmond County Schools

April

Moss

8

First

Effingham County Schools

Aravindan

Ezhilan

8

Metro

Fulton County Schools

Bernard

Bentley

8

First

Savannah-Chatham Schools

Brayden

Fuentes

7

North

Cherokee County Schools

Brian

Gwinn

8

Central Savannah River

Richmond County Schools

Brian

Rochester Jr

8

Pioneer

Hall County Schools

Brinda

Patel

8

Middle

Bibb County Schools

Brody

Jackson

7

Northeast

Barrow County Schools

Catherine

Kitchens

8

Metro

Fulton County Schools

Chandler

Pollard

8

West

Douglas County Schools

Christopher

Floyd

8

Griffin

Fayette County Schools

Clayton

Reece

8

Northeast

Oglethorpe County Schools

Daniel

Belcher

8

Griffin

Fayette County Schools

Daniel

Brinson

8

Pioneer

Lumpkin County Schools

Destiny

Hale

7

Northeast

Jefferson City Schools

Ella

Buscema

8

Metro

Douglas County Schools

Ella

Harrod

8

Northwest

Bremen City Schools

Emily

Flair

8

North

Cherokee Charter Academy

Emma

Tucker

8

Metro

Atlanta Public Schools

Farhan

Baig

7

Metro

Gwinnett County Schools

Foster

Johnson

7

Metro

Cobb County Schools

Gabriela

Cornier

7

Metro

Fulton County Schools

Genelle

Miranda

8

Metro

Clayton County Schools

Gordon

Everett II

8

Griffin

Newton County Schools

Hannah

Cortes

7

First

Appling County Schools

Harmony

Brantley

8

Okefenokee

Ware County Schools

Harrison

Whitmore

7

Griffin

Spalding County Schools

Ina

Purvis

8

Heart of Georgia

Dodge County Schools

Isaiah

Lindsay

7

Central Savannah River

Richmond County Schools

Jacob

Harper

8

Southwest

Pelham City Schools

Jalisa

Williams

8

Middle

Jones County Schools

James

Bennett

8

Pioneer

Hall County Schools

Jazmin

Gauthier

8

Chattahoochee Flint

Dooly County Schools

Jennifer

Bennington

8

Middle

Jasper County Schools

Jordan

Fielding

8

Central Savannah River

Richmond County Schools

Jordan

Thomas

8

Griffin

Fayette County Schools

Juliana

Ponciano

8

Okefenokee

Ware County Schools

Kalaezia

Collins

7

Metro

Douglas County Schools

Kanarvoius

Turner

8

Chattahoochee Flint

Dooly County Schools

Ka'Various

Perry

8

West

Troup County Schools

Kaylin

Baker

7

Metro

Fulton County Schools

Kelly

Coles

8

Northeast

Barrow County Schools

Lukas

Boykin

8

First

Wayne County Schools

Madaline

Price

7

Okefenokee

Ware County Schools

Madelynn

Griffin

8

Central Savannah River

Columbia County Schools

Makina

Edmond

8

Heart of Georgia

Dodge County Schools

Mary Beth

Lowe

8

Metro

Forsyth County Schools

Michelle

Cho

8

Northwest

Catoosa County Schools

Myles-Anthony

Johnson

8

Metro

DeKalb County Schools

Nealy

Hiers

8

Coastal Plains

Lowndes County Schools

Nolan

Harbison

8

Coastal Plains

Lowndes County Schools

Palyce

Berrian

7

Metro

Cobb County Schools

Rapture

Vaughn

8

Metro

Atlanta Public Schools

Shakira

Farley

8

Middle

Georgia Academy for the Blind

Siya

Patel

8

Griffin

Henry County Schools

Tresea

Borders

8

Griffin

Fayette County Schools

Trevor

Booton

7

West

Troup County Schools

Virkah

Rivers

8

Central Savannah River

Richmond County Schools

William

Jent

8

North

Pickens County Schools

William

Pitts

8

West

Troup County Schools

Zechariah

Fuller

8

Metro

Cobb County Schools

 

2017-2018 Student Advisory Council – High School

First

Last

Grade

RESA

School System

Alexandra

Vela

11

Metro

Gwinnett County Schools

Alexys

Davis

12

Northwest

Floyd County Schools

Alisha

Patel

12

Middle

Houston County Schools

Alivia

Rukmana

11

First

Savannah-Chatham Schools

Allie

Peagler

12

First

Wayne County Schools

Alora

Barden

12

Heart of Georgia

Dodge County Schools

Angelica

Santiago

10

Northwest

Paulding County Schools

Anna

Fournaris

11

North

Cherokee County Schools

Anna

Poole

10

West

Coweta County Schools

Anthony

Johnson

12

Griffin

Henry County Schools

Arman

Bryan

12

Griffin

Henry County Schools

Ashford

Bennett

10

Northeast

Elbert County Schools

Benjamin

Trofemuk

10

Middle

Bibb County Schools

Brendan

Bowman

11

Northeast

Athens-Clarke County

Caleb

Moore

11

Southwest

Thomas County Schools

Camryn

Flores

11

Metro

Gwinnett County Schools

Caroline

Beach

10

Northeast

Madison County Schools

Cecile

Choudhury

9

Chattahoochee Flint

Muscogee County Schools

Claire

Few

11

First

Savannah-Chatham Schools

Daley

Culberson

9

Northwest

Walker County Schools

Daniela

Morales

12

Middle

Houston County Schools

Day

Story

12

Worth County Schools

Derrick

Buie Jr.

11

Griffin

Fayette County Schools

Detrich

Wadley

10

West

Harris County Schools

Dimmazio

Barton

11

Central Savannah River

Richmond County Schools

Emma

Keaton

12

Southwest

Lee County Schools

Ethan

Nguyen-Tu

10

Central Savannah River

Richmond County Schools

Eva

Hobson

11

West

Carrollton City Schools

Gregory

Bell

12

Metro

Fulton County Schools

Halli

Collins

12

Metro

Gwinnett County Schools

Hannah

Marriaga

12

West

Coweta County Schools

Harold

Murray

11

Okefenokee

Charlton County Schools

How'Ron

Nesbitt

10

Metro

Gwinnett County Schools

Isabella

Martinez

10

First

Bryan County Schools

Jackson

Newton

12

Okefenokee

Pierce County School District

Jacqavious

Clines

10

Coastal Plains

Tift County Schools

Jada

Burke

12

Oconee

Putnam County Schools

Jalil

Cooper

9

Metro

Atlanta Public Schools

Jayla

Pullen

11

Metro

Cobb County Schools

Jessie

DeCosta

12

Pioneer

Fannin County Schools

Jordan

Perez

10

West

Paulding County Schools

Josue

Gomez

11

Central Savannah River

Columbia County Schools

Julia

Palazzolo

12

Northwest

Calhoun City Schools

Kate

Cullen

11

Griffin

Fayette County Schools

Katelin

Stecz

12

Coastal Plains

Lowndes County Schools

Kendall

McShane

11

Pioneer

Habersham County Schools

Ki

Riddle

10

First

Wayne County Schools

Kinnley

Coffman

10

Central Savannah River

Columbia County Schools

Kristi

Childers

9

Heart of Georgia

Wilcox County Schools

Kystyn

Lundy

12

Southwest

Seminole Coutny Schools

Lauren

Burgess

12

Coastal Plains

Lowndes County Schools

Luke

Michaelis

9

Northeast

Fulton County Schools

Mary

Kitchens

12

Metro

Fulton County Schools

Mary

Watson

12

Coastal Plains

Colquitt County Schools

Matthew

Bartel

11

Metro

DeKalb County Schools

Matthew

Willis

11

Southwest

Pelham City Schools

Meghan

Hobbs

12

First

Jeff Davis Schools

Nathaniel

Arney

11

Metro

Fulton County Schools

Nicklaus

Proctor

11

Northwest

Gordon County Schools

Nidhi

Manikkoth

10

Metro

Cobb County Schools

Noah

Buice

10

Griffin

Lamar County Schools

Noah

Merck

12

Pioneer

Hall County Schools

Paisley

Williams

10

Chattahoochee Flint

Muscogee County Schools

Patrick

Chappel

11

Chattahoochee Flint

Muscogee County Schools

Remington

Youngblood

12

Metro

Forsyth County Schools

Ryan

Cobelli

12

Metro

Cobb County Schools

Sakeli

Givens

12

Chattahoochee Flint

Muscogee County Schools

Tiffany

Smith

12

Middle

Georgia Academy for the Blind

Tithi

Patel

12

Southwest

Pataula Charter Academy

Tori

Kirkland

10

Metro

Douglas County Schools

Tucker

Felkins

12

Heart of Georgia

Bleckley County Schools

Victoria

Clark

11

Metro

Clayton County Schools

William

Diestel

12

First

Glynn County Schools

Wyatt

Griffin

9

Metro

Douglas County Schools

Zalin

Dennard

12

Heart of Georgia

Dodge County Schools

​​​​​​​​